Alergia u dzieci – jak z nią walczyć?

W ostatnim czasie lekarze pediatrzy odnotowują przyrost zachorowań na różnego typu alergie pośród najmłodszych pacjentów. Często okazuje się, iż problem ten dotyka nie jedynie dzieci, których rodzice czy dziadkowie są na coś alergiczni, jednakowoż też maluchów, które z pozoru nie są w grupie ryzyka. Przyczyn, dla których alergia jest obecnie jedną z najpopularniejszych schorzeń dotykających już nawet kilkumiesięczne niemowlęta jest fakt, doszukiwać można się w przeróżnych rzeczach – weryfikuje to testy alergiczne Lublin. Na pewnodzieci rodziców, jacy są uczuleni na wybrane pokarmy, pyłki roślin, sierść zwierząt lub składniki kosmetyków, z pewnością stanowią najogromniejszą grupę potencjalnych alergików.

Dlatego nieomalże od urodzenia lekarze zalecają stosowną opiekę nad tymi dziećmi. Najporządniej jest, jeżeli matki karmią je piersią. Powinny niemniej jednak przy tym same zwracać znacząca uwagę na to, co jedzą. Muszą na przykład unikać towarów mlecznych, o alergia na białko krowie jest z reguły występującą pośród małych dzieci. Do innych pokarmów silnie uczulających zakwalifikować wolno pomidory, banany, cytrusy, soję oraz jajka oraz ryby. Tych także młoda matka odżywiająca dziecko piersią powinna unikać. W przypadku alergii u maluchów wypada też ostrożnie wprowadzać pokarmy stałe.

Najporządniej robić to jak najpóźniej i niezmiernie powoli. Po podaniu dziecku każdego z oryginalnych towarów warto odczekać kilka dni, by spowodować, czy nie wystąpiła jakaś reakcja alergiczna. U tak młodych pacjentów na ogół alergia objawia się zaczerwienioną oraz swędzącą skórą. Mówi się nawet o tak zwanym atopowym zapaleniu skóry. Dziecko cierpiące na takie schorzenie wymaga nadzwyczajnej opieki przy użyciu stosownych środków pielęgnacyjnych. Można tu sięgnąć na przykład po osiągalne w aptekach emulsje oraz balsamy do ciała, jakie w głównej mierze natłuszczają skórę dziecka. Warto również zameldować się do doktora pediatry bądź też alergologa, który z pewnością przepisze maść łagodząca symptomy alergii. Innym objawem uczulenia u małego dziecka mogą być zaparcia bądź biegunki. Na pewnomogą one świadczyć o nietolerancji jakiegoś z podawanych pokarmów. Jeżeli takie kłopoty wystąpią, należałoby zastanowić się, czy w jadłospisie dziecka nie było któregoś z silnych alergenów.

Dodaj komentarz