Czym cechuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, którą można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest schizofrenia łatwa. Postać, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej tylko pejoratywne objawy, które powiązane są z obniżoną aktywnością życiową czy też z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, która go otacza. Nawet jego osobisty los go nie intryguje. Na domiar tego przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny i bierny. Czuje, że nie jest fragmentem społeczeństwa, słabo czuje emocje.

Schorowany izoluje się. Bez pośpiechu pogarsza się jego samopoczucie i traci chęci do życia. Poza tym widoczne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z niekiedy rozpoczyna je wprost lekceważyć, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Wobec tego także ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dosyć dotkliwy. Schizofrenia łatwa występuje dość sporadycznie, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Niestety szanse na wyleczenie są małe. Nieraz uważamy kogoś za ekscentryka, a tymczasem może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Należałoby pamiętać, że schizofrenia to choroba ludzka, która od czasu do czasu pojawia się nieoczekiwanie, a w pewnych momentach rozwija się długie miesiące oraz nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma żadnych podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli w następstwie tego w opisującej nas rodzinie, czy wśród znajomych dostrzegamy, że ktoś zachowuje się inaczej aniżeli najczęściej wypada zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą bezsprzecznie od razu oznaczać choroby, jednak należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku podejrzenia takiej choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, jakkolwiek jeśli rzeczywiście lekarz stwierdzi chorobę, konieczne będzie leczenie i pobyt w szpitalu. Jeżeli wobec tego obserwujemy, że ktoś nam bliźni ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy także popada w stany lękowe to wypada zareagować.

Dodaj komentarz