Hodowla ziół – skąd brać nasiona?

Pomimo produkowania wielu farmaceutyków na bazie surowców roślinnych, niejednokrotnie powodują one dużo skutków ubocznych. Przyczyna leży w pozbawieniu składników roślinnych substancji pomocniczych, o zewnętrznie małym znaczeniu dla terapii.

Jednakże to właśnie one przygotowują organizm ludzki na działanie dobrych aktywnych składników o fundamentalnym znaczeniu. Właśnie dlatego także większość lekarstw fabrykowanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Co niemiara farmaceutyków z powodzeniem można zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są drogocennym źródłem witam i składników mineralnych – przetestuj nasiona konopi dla początkujących. Co więcej, mają one delikatne działanie oraz są łatwo przyswajalne dla organizmu ludzkiego. Dlatego także użytkowane są na różnego typu niedogodności. Zioła mogą być również przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem ma okazję być wywar z pokrzywy. Użytkuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B i wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin posiada też sporadycznie spotykane gdzie indziej pierwiastki, potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jak bor, wanad lub selen. Już nasze prababki rozpatrywały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w określonej porze, raz za razem wczesnym rankiem. Niektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeżeli surowiec był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub ewentualnie np. w noc św. Jana.

W większości wypadków każda wieś i osada miała własną znachorkę bądź zielarkę, która specjalizowała się w leczeniu metodami naturalnymi. Ich chłopskie chaty kryte strzechą pachniały opalanym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano też w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi przyrządami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. Często byli oni także w posiadaniu wyjątkowych ziołowych receptur. Maści, wywary i nalewki były wyprzedawane, lub ewentualnie wymianę na inne wymagane towary. Teraz zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, w zasadzie z uwagi na ich intensywny zapach, jak i kuchenne przeznaczenie. Uprawia się je również w celach leczniczych. Jest to największy oraz równocześnie najstarszy producent ziół w stworzonym przez nas kraju.

Dodaj komentarz