Jak nowoczesna fotografia przystosowuje się do fotografii weselnej?

Od kilku lat wielkich uznaniem wśród nowożeńców radują się totalnie odmienne od pospolitych sesje zdjęciowe. Przede wszystkim pracują przy nich artyści fotograficy, którzy przygotowują całkowitą dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię i wesele.

Fotografia ślubna w kompletnie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale leżące na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przygotowująca bukiecik, pudełko z obrączkami – i dużo, dużo innych detali zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość. Także sama ceremonia weselna ujawniana jest w inny sposób – zadziwiające zbliżenia, np. wyłącznie na ręce pary młodej z obrączkami, elementy kościoła z jakimś przykuwającym wzrok szczegółem, przypadkowe lecz niezmiernie wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia ślubna, bardzo nowatorska, ujawniająca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze.

Dawne fotografie były nadzwyczaj statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące zaistniały fakt. Świeżo poślubieni małżonkowie w odcieniu sepii. Pewnego dnia oglądałam album zdjęć ślubnych córki moich przyjaciół, jaki prawdę mówiąc olśnił mnie. Pełna sesja zdjęciowa przygotowywana była przez jednego z artystów fotografików młodego pokolenia. Dopiero tutaj zobaczyłam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, eleganckiej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu oraz energii – sprawdź sesja ciążowa w plenerze. Nie było wyłonionego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków.

Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, w jakim miejscu w pospolitym ruchu, gwarze, pośród pędzących samochodów, pędzących się przechodniów zjawiła się młodziutka para, jakby przekazana z innego świata. Przede wszystkim zdjęcia były zachwycające poprzez uwiecznienie na nich wprost wspaniałego kontrastu – bajecznie ubrana młoda para w bieli oraz czerni, radosna oraz świętująca swój dzień, na tle zabieganych ludzi, pędzących aut powszedniej rzeczywistości. Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy połączyć w porywającą całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest dobrym tłem dla śnieżnobiałej sukni, jakkolwiek zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle z pewnością będą zapamiętane przez oglądających.

Dodaj komentarz