Jak ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem netu?

Internet jest nie wyłącznie ogromną kopalnią wiedzy, jednakowoż w pewnych sytuacjach może stanowić zagrożenie – dotyczy to przede wszystkim dzieci i nastolatków. Istnieją bowiem ludzie, którzy wykorzystują naiwność i ufność innych, a to ma okazję kończyć się tragicznie.

W najwyższym stopniu narażone na działanie internetu są dzieci. Rodzice nieraz nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą nadzorować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz więcej akcji społecznych uspokaja jednak wagę tego kłopotu oraz otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się również przypadki, że dziecko zaczyna być uzależnione od internetu oraz nie umie nad tym nałogiem zapanować. Z radą przychodzą wówczas pedagodzy, jacy potrafią poradzić sobie w wielu wypadkach z takim kłopotem Niezbędna jest jednak także pomoc i zaangażowanie rodziców, którzy są jakkolwiek największym wsparciem dla własnego dziecka.

Niemniej, żeby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom monitorowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe zwłaszcza wtenczas, kiedy tak właściwie dzieci nie są jeszcze na tyle kolosalne, by móc logować się na przeróżne portale społecznościowe – także w szkole rodzice mogą odszukać pomoc oraz rady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko często korzysta bardzo mnóstwo z internetu.

Najlepszą porada jest jednakże normalne ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki ma okazję spędzać dziennie przed komputerem. Najprzyzwoiciej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku eksploatacji komputera i internetu. Wówczas bowiem dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Przyzwoicie jest także założyć ochronę rodzicielską na witryny i portale, które wydają się podejrzane oraz są w stanie być zagrożeniem dla dziecka.

Ochrona rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych stron internetowych. Doradza się także rodzicom, by więcej czasu poświęcali swoim pociechom i ich zagwozdkom. Wypada bowiem wiedzieć, co dzieje się w życiu własnego dziecka, czy dziecko nie ma kłopotów lub czy coś go nie smuci. To na wskroś normalne oraz pomaga zachować zdrowe relacje pomiędzy rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.

Dodaj komentarz