Jak przetwarzać energię słoneczną na prąd i ciepło?

Kiedy w poszukiwaniu alternatywnych źródeł ogrzewania zastanawiamy się nad wyborem instalacji grzewczej w naszym domu, od razu nasuwa się pytanie – jak dużo to będzie kosztować? Instalacja fotowoltaiczna, rzeczywiście, tania nie jest, a jej wydatek zależy od ilości kolektorów niebezużytecznych do przetworzenia ilości energii dobrej dla naszych potrzeb. Im większy dom, tym droższa instalacja solarna. Są już w Polsce firmy, które oferują całościową sprzedaż systemów solarnych – urządzenia, montaż i wsparcie w uzyskaniu dopłaty do inwestycji. Dotacje do nabycia oraz montażu paneli słonecznych docierają do 45% kosztów.

Jest to niebagatelna suma, biorąc pod uwagę, iż w wypadku wielkiego domu całkowity koszt ma prawo wynieść do stu tysięcy złotych. Zadłużenia z dopłatą pozwalają na realizację własnych postanowień, i sprzyjają popularyzacji takiej formy ocieplania. Poza tym, montaż paneli fotowoltaicznych wpisuje się w trendy ekologii, co wspiera Unia Europejska. Przy budowie domu warto w następstwie tego zastanowić się nad wykorzystaniem energii słonecznej, zezwoli to nam zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Przy budowie mieszkania czeka na nas mnóstwo decyzji, jakie łączy jeden wspólny mianownik – co i jak zrobić, aby wolno było ekonomicznie wybudować oraz ekonomicznie mieszkać. Jedną z ważniejszych decyzji jest nagrzewanie domu. Ciepło w mieszkaniu stanowi jeden z większych wydatków w pokojowym budżecie. Może więc instalacja fotowoltaiczna będzie porządnym rozwiązaniem?

Pytając zawodowców o opinię, każdy z nich oznajmi, iż tak. Pomimo iż żyjemy w klimacie dość marudnym w ostatnich latach, nasłonecznienie w Polsce stawia nas w jednym z w najwyższym stopniu nadających się krajów do wykorzystywania energii słonecznej. Uskutecznione badania pokazały, że w stworzonym przez nas kraju od maja do sierpnia jesteśmy w stanie korzystać z energii słonecznej w starczającej nam ilości. W kwietniu oraz wrześniu, przetworzona energia zagwarantuje nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w marcu i październiku nieco ponad 50%. Od listopada do marca instalacja fotowoltaiczna powinna być wspomagana energią elektryczną, jeśli pragniemy mieć w domu właściwą temperaturę. Tak czy inaczej, przez słoneczną energię możemy zdobyć oszczędności nawet do 70% w skali roku. Z punktu widzenia ekonomii, rozstrzygnięcie nie podlegające dyskusji.

Dodaj komentarz