Jakim sposobem zbudowana jest skrzynia biegów?

Większa część posiadaczy aut osobowych po uszkodzeniu silnika lub też skrzyni biegów uważa, iż pojazd nadaję się wyłącznie na złom. Nie powinniśmy zapominać, iż w nowoczesnych czasach oba te części są częściami, jakie jesteśmy w stanie zmienić w niemal dowolnym warsztacie samochodowym. Jeśli zdecydujemy się na prywatną wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka niesłychanie znaczących szczegółów. Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy nabyć.

Jeżeli posiadamy starszy samochód, nie będzie dla nas popłatne kupno pionierskiej skrzyni, albowiem jej cena może niewiele się różnić od pełnego auta. Niejednokrotnie w następstwie tego warto rozejrzeć się po okolicznych szrotach, innymi słowy sklepach z wykorzystywanymi częściami automobilowymi – sprawdź też skrzynia powershift. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w znaczną ilość różnych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Konieczny również ma prawo okazać się kanał. W niektórych autach wymiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa.

Na wymianę powinniśmy poświęcić około dwóch dni. Jeśli posiadamy umiejętności równe doświadczonemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy. Budowa skrzyni biegów jest dość karkołomna. W jej obudowie jesteśmy w stanie odkryć trzy wały: sprzęgłowy, koronny i pośredni. Moc silnika jest przekazywana na wałek sprzęgłowy, jaki przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał pośredni. Na wale pośrednim i kluczowym znajdują się następne koła zębate, odpowiadające za zmianę biegów. Cały układ musi posiadać profesjonalne smarowanie. Stosuje się do tego trafny olej przekładniowy. W starszych skrzyniach niejednokrotnie można było się spotkać z przełożeniem otwartym. Będzie to wałek sprzęgłowy połączony z wałkiem głównym. Między nimi nie następuje żadna zmiana prędkości pracy układu. Wiele osób zastanawia się też, czym jest nadbieg. Jest to mechanizm, który powoduje, iż prędkość wałka kluczowego jest pokaźniejsza aniżeli sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie występuje więcej niż jeden nadbieg. Są one niesłychanie korzystne w samochodach, bowiem umożliwiają długodystansową jazdę bez zmiany biegu i zminimalizowanie spalania samochodu. Ze względu na swoją budowę całkowity mechanizm waży około 40 kg.

Dodaj komentarz