Najciekawsze obiekty w Valletcie

Największą popularnością wśród turystów cieszą się te atrakcje, które łączą w sobie piękne zabytki, pyszną kuchnię oraz ciepły, przyjazny klimat. Rosnąca liczba ludzi decyduje się spędzić swoje wczasy właśnie nad Morzem Śródziemnym. Valletta co zobaczyć w stolicy Malty to doskonały pomysł na urlop czy wakacje. Nie trzeba szczególnie wgłębiać się w historię tego miasta, aby zrozumieć, że jest ono jednym z najważniejszych, europejskich ośrodków kultury. Świadczy o tym, między innymi, uznanie Valletty za Europejską Stolicę Kultury w 2018 roku. Miejscowość ta bije wiele rekordów:

  • Jest najbardziej słonecznym miastem Europy
  • Posiada jedno z największych zagęszczeń zabytków na świecie
  • Stanowi najdalej wysuniętą na południe europejską stolicę

Powody, dla których powinno się odwiedzić Vallettę można wyliczać praktycznie bez końca. Jedynym problemem może okazać się ogromna ilość zabytków i rozmaitych atrakcji, jako turysta można łatwo się zdezorientować. JAKIE ATRAKCJE VALLETTY ZOBACZYĆ?

Kościół świętego Augustyna

Wzniesiony w 1596 roku kościół jest jednym z najbardziej ikonicznych zabytków Malty. Oryginalnie zaprojektowany w stylu barokowym przez znanego architekta Giorlamo Cassara, swoją pierwotną formę utrzymał zaledwie przez niecałe 100 lat. W roku 1693 cały kraj dotknęły druzgocące trzęsienia ziemi, przez które duża część miejskiej zabudowy legła w gruzach. Odbudowy kościoła podjęto się dopiero 70 lat później, a swój obecny kształt posiada dopiero od roku 1785. Kolejne uszkodzenia przyniosła II WŚ, kiedy to niemiecki nalot doprowadził do zniszczenia fragmentu południowego narożnika budynku.

Pomimo swojej burzliwej historii, kościół świętego Augustyna jest bardzo popularny wśród turystów, których urzeka klasycznym pięknem, bogatym zdobnictwem oraz zgromadzonymi wewnątrz, zabytkowymi obrazami.

Górne i Dolne Ogrody Barrakka

Nie można odwiedzić Valletty bez wizyty w sławnych Ogrodach Barrakka. Są to ogrody publiczne, otwarte dla turystów. Założone w 1661 roku stały się jednym z symboli rozpoznawalnych miasta, na stałe wpisując się w jego tożsamość. Istnieją dwie bliźniacze lokalizacje – Upper Barrakka Gardens oraz Lower Barrakka Gardens.

Oprócz starannie pielęgnowanej roślinności, wplecionej w elegancką architekturę, ogrody te zachwycają licznymi monumentami, fontannami oraz rzeźbami, które są tam przechowywane. Liczne dzieła sztuki wykonane z brązu są uzupełniane przez imponujący widok na Wielki Port, czyniąc z ogrodów idealne miejsce na romantyczny spacer.

Pałac Wielkich Mistrzów

Równie majestatyczny co swoja nazwa, Pałac Wielkich Mistrzów swoje powstanie datuje na rok 1571. Jest to rozległa budowla, która w podczas swojej długiej historii pełniła wiele funkcji. Oryginalnie będąc siedzibą dla Wielkiego Mistrza zakonu Szpitalników, od zawsze był w pewien sposób związany z władzą na Malcie. Obecnie stanowi on biuro prezydenta Malty, a do roku 2015 organizowano tam również posiedzenia Parlamentu. Jest to obiekt o dużym znaczeniu dla miejscowej ludności, lecz jest często odwiedzany także przez zagranicznych turystów.

Dodaj komentarz