Obroty z działalności gospodarczej

Osoby, rozliczające się z Urzędem Skarbowym, które powinny korzystać z programu do faktur to także podatnicy, których wyznacza się dzięki wysokościom zysków. Powinniśmy jednak pamiętać, że nawet jeśli jesteśmy zwolnieni z podatku, ponieważ nasze zyski są zbyt niskie, to według prawa nadal jesteśmy nazywani podatnikami. Jakie są możliwości zwolnienia od podatku VAT?

Pierwsze z nich jest zwolnienie ex lege, czyli takie zwolnienie od podatku, w którym podmiot nie ma żadnej możliwości wyboru. Dzięki ex lege zwalnia się z podatku VAT dwie grupy podatnicze. Jedną z nich jest osoba indywidualna lub przedsiębiorstwo zobowiązane do płacenie podatku dochodowego w formie zryczałtowanej. Drugą grupa to większa grupa opodatkowanych. Ustawodawca zaliczył tutaj osoby, które nie przekroczyły łącznie określonej sumy ze wszystkich zysków sprzedaży, świadczonych usług czy też wykonanych zleceń. Jak się jednak okazuje, z korzystania z programu do faktur mogą zrezygnować samodzielnie podatnicy spełniający określone wymogi: nie przekraczają odpowiedniej, wyznaczonej przez Urząd Skarbowy kwoty pieniężnej. Mogą być także zwolnione zakłady pracy chronionej. Chodzi tutaj głównie o zakłady zatrudniające osoby niepełnosprawne.Od podatku mogły się zwalniać kiedyś także osoby, które rozpoczynały działalność gospodarczą w trakcie trawnia roku podatkowego. Jak widać, jest naprawdę wiele możliwości uniknięcia zobowiązania do korzystania z programu do faktur, który jednak znacznie ułatwia rozliczenia z Urzędem Skarbowym, ponieważ dzięki niemu nie musimy sami walczyć z liczbami.

2 przemyślenia nt. „Obroty z działalności gospodarczej

  1. Janusz

    Myślę, że księgowość w Polsce nie jest przyjemną kwestią. Jednak nie mam porównania do innych krajów. Powinno być wszystko uproszczone. Artykuł ciekawy ale i tak będę korzystać z biura finansowego. Potrafię jedynie samodzielnie wystawiać faktury i opłacać składki, ZUS.

    Odpowiedz
  2. Seciki.pl

    Hej Janusz. Ja prowadząc firmę to mam do księgowości wynajęte biuro księgowe, ponieważ sam nie dałbym rady. Prowadzę jednoosobową firmę i byłoby ciężko. Wystawiam tylko faktury VAT.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *