Odpady – który worek wybrać?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak błyskawicznie nowatorskie resztki zapełniają dopiero co opróżnione kosze. To smutne, w dodatku ceny za wywóz odpadków nie maleją, lecz systematycznie rosną. Sporo osób posiadających własne ogródki działkowe bądź też prywatne posesje ulega pokusie pozbycia się problemu w sposób niezwykle nieprzyjemny oraz niekorzystny dla otoczenia. Gra toczy się tutaj bowiem o spalanie śmieci. Niesłychanie drażniący zapach roznosi się na bardzo rozległej powierzchni, a dostający się do oczu dym aktywuje ich łzawienie. Nie jest to jednakowoż niedogodność wyłącznie dla naszych receptorów węchu czy spojówek, bo powstające przy spalaniu niektórych tworzyw chemicznych gazy posiadają właściwości toksyczne.

W dodatku nie zapominajmy, że wymienione powyżej przedsięwzięcia są nie bez powodu prawnie zakazane. Jeżeli w następstwie tego zaobserwujemy tego typu zabiegi na okolicznej działce czy innym terenie, nie musimy mieć jakichkolwiek wyrzutów sumienia donosząc na truciciela dobrym władzom. Nie dajmy się przekonać, że jest to nieszkodliwy oraz również nadzwyczaj oszczędny sposób utylizacji. Są inne metody uporania się z problemem ze śmieciami. Nadmiar wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym może stać się ogromnym problemem.

Należałoby podjąć kilka prostych kroków, żeby ograniczyć ich ilość. Puste kartony po sokach, napojach czy mleku przed wrzuceniem do kosza dobrze rozłóżmy odginając ich podwinięte rogi, a później zgniećmy. Zajmą o dużo mniej miejsca. Tak samo jesteśmy w stanie postąpić z plastikowymi butelkami, przy czym jeżeli na opakowaniu jest informacja o przetwarzalności zastosowanego tworzywa wrzucamy je do wyśmienitego pojemnika dla surowców kierowanych do recyklingu – znacznie więcej na Naczynia jednorazowe – Ejedrek.eu. Stare gazety oraz inne towary z papieru usuńmy z domu też wykorzystując z umiejscowionych przy koszach dzwonków, lub zdajmy w najbliższym skupie makulatury. Zostaje jeszcze kwestia odpadków organicznych. Składując je na kompost zagwarantujemy sobie zachwycający nawóz dla naszych ukochanych roślin na działce. Postępując wedle tych nieskomplikowanych wytycznych na pewno odczujemy, iż dręczący nas wcześniej kłopot ze śmieciami został w głównej mierze rozwiązany.

Dodaj komentarz