Okna w przeróżnych zakątkach globu – wypróbuj, w jaki sposób wyglądają

Przykładem budynków w ogóle nie mających okien są egipskie piramidy, inaczej znaczne grobowcowe, których początek datuje się na kilkadziesiąt wieków przed naszą najlepszą erą. Piramidy służyły jako miejsce spoczynku najistotniejszej osoby w państwie, czyli faraona. Brak okien w piramidach, służył temu, aby do środka monumentu nie dostawało się rześkie powietrze, które sprawia szybszy rozkład szczątków i pogorszenie się jakości malowideł naściennych Wierzenia Egipcjan opierały się po największej części na kulcie bogów i zmarłych, przez co dużą wagę przykładali do konserwacji zwłok.

Jeżeli chodzi o brak okien w budynkach to w wielu krajach starożytnych głównie na dalekiej północy, brak okien był normą oraz w sumie również nieznaną formą szczegółu architektonicznego. W wyniku rozwoju religii monoteistycznych takich jak chrześcijaństwo bądź też islam zaczęto stawiać świątynie, gdzie wolno by było składać hołd swojemu bogu. Kościoły chrześcijańskie w porównaniu do mahometańskich różniły się nie wyłącznie materiałem budulcowym, lecz w głównej mierze stylem architektonicznym, jaki był ściśle związany z panującymi kanonami. W kościołach islamskich, których znajdują się zwłaszcza w klimacie ekwatorialnym oraz podrównikowym okna nie posiadają żadnych szyb, ani innych izolatorów ze względu na panujące tam upały.

Wystarczy jedynie pomyśleć, co ażeby się stało, gdy we wszystkich świątyniach islamskich naraz wprowadzono nowe technologie okienne. Nastąpiłyby masowe omdlenia oraz spadek liczby wiernych, dla jakich brak jakichkolwiek źródeł świeżego powietrza sprawiałby znaczne problemy w modlitwie oraz oddaniu czci. Poprzez dużą grupę muzułmanów powietrze jest honorowane z tchnienie Allacha przez co mogą dzięki jego woli żyć i oddawać mu cześć. W chrześcijańskich budowlach sakralnych okna bywały różnorodne oraz zmieniały się wspólnie z nastawaniem nowych epok kulturowych, co potwierdza okna producent. Różnice polegały zwłaszcza na wielkości okna i technikach zdobienia. Gotyckie świątynie posiadały wąskie okienka, poprzez co w środku panował mrok. Miał on zezwolić na całkowite oddanie się modłom i skupieniu.

Dodaj komentarz