Pewna wspinaczka – kursy oraz sprzęt

Nowoczesna technologia wspinania rodziła się półtora wieku temu na ścianie przeważnie, nachylonych pod kątem 60- 70 stopni. Kłopot wejścia w górę po stromej skale dawni wspinacze likwidowali sposobem prostym i skutecznym, naśladując na ogół bezwiednie, wkraczanie po wspartej o ścianie drabinie. Ta normalna technologia ruchu stała się następnie kanonem i żelazną zasadą edukowania wspinaczki. W klasycznym podręczniku alpinizmu wolno na przykład zobaczyć zdjęcie francuskiego mistrza skały, który demonstruje właściwy sposób przejścia skalnej ścianki naturalnie na drabinie. Szło tutaj wtedy o to, aby wspinacz przemieszczał ciało wysiłkami mięśni nóg, przy śladowym wkładzie pracy kończyn górnych i obręczy barkowej – wypróbuj wspinaczka. Za najlepsza pozycję ciała w ścianie uznano normalną postawę stojącą a wzorem techniki było tzw. spacerowanie po skale jak po chodniku. W współczesnych czasach wspinacze preferują ściany co najmie pionowe.

A wspinaczka stała się o wiele bardziej siłowa oraz żąda pokaźniejszych umiejętności akrobatycznych. W klasycznym przechwycie, przemieszczanie kojarzyło się po największej części z zmiana położenia. Do fundamentalnych technik ruchu możemy zaliczyć: chwyt, chwyt skalny, stopień. Chwyt jest to miejsce dotknięcia ścian dłonią. Chwyt skalny jest ta odrobiną powierzchni ściany, która służy lub ewentualnie może służyć jako punkt podparcia dla ręki wspinacza. Cechują go cztery parametry: kształt, wielkość, nachylenie przestrzeni pracującej, ustawienie. Wspinacz na ogół łapie chwyt nad głową by wykonać tak zwane ściągniecie.

Czasami niemniej jednak wygodniej bywa chwyt pchnąć, ustawiając rękę w pozycji wyporu lub rozporu. Układ palców oraz dłonie na chwycie oraz kierunek skonfigurowania przedramienia wobec przestrzeni ściany, zezwalają wyróżnić cztery bazowe typy sposobów chwytania: chwyt prosty, ścisk, klinowanie, chwyt pionowy. Metoda spożytkowania chwytu zależy od jego położenia względem ciała wspinacza i kierunku ustawienia oraz nachylenia powierzchni chwytu, inaczej w które ten funkcjonuje. Stopień to miejsce dotknięcia ściany stopą. Wspinacze na kolosalnych płaskich stopniach rozmieszczą stopy czubkiem do ściany, lekko rozchylone na zewnątrz.

Dodaj komentarz