Pluskwy pojawiają się coraz częściej

Wydawałoby się, że pluskwy to coś, o czym czyta się w dawnych książkach. Okazuje się jednak, że problem wciąż istnieje i wcale nie dotyczy tylko osób, których warunki mieszkaniowe są złe. Także w nowych, wydawałoby się sterylnie czystych mieszkaniach te nieprzyjemne owady mogą się pojawić.

Pluskwa – co to takiego

Pluskwy domowe to owady z rodziny pluskwowatych. Są wyjątkowo nieprzyjemne i to co najmniej z dwóch powodów. Ich pokarmem jest krew zwierząt ciepłokrwistych, w tym ulubiona ludzka. Poza tym wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, podobny do zapachy świeżej kolendry czy gnijących malin. Ugryzienie pluskwy jest bolesne, bardzo swędzące i trudno się goi. Alergicy, których pogryzły pluskwy, często muszą korzystać z pomocy lekarza. No i sama świadomość, że w mieszkaniu można mieć te nieprzyjemne owady, jest mocno frustrująca.

Gdzie żyją pluskwy

Pluskwy najchętniej gnieżdżą się w różnego rodzaju zakamarkach naszych łóżek, tapczanów, tapicerowanych foteli. Dlatego warto często przeglądać te meble, odkurzać, a pościel wietrzyć i trzepać. Zdarza się, że zamieszkują zasłony i różnego rodzaju obicia tapicerskie.

Pluskwy można też znaleźć w różnego rodzaju szczelinach ścian i podłóg.

Skąd się biorą pluskwy

Pochodzenie pluskwy domowej nie za bardzo jest znane. Natomiast wiadomo, skąd się ona bierze w naszych mieszkaniach. Najczęściej przynosimy ją z różnych miejsc. Mogą to być hotele, mieszkania znajomych, zakłady pracy. Niekoniecznie musi być tam brudno. Zwykle nawet nie wiemy, że przynieśliśmy pluskwę.

Rozprzestrzenianiu się pluskwy sprzyjają podróże ludzi. Dość często się zdarza, że pluskwa przyczepia się do walizki i bezwiednie zostanie przywleczona do domu nawet z innego kontynentu. Jest to o tyle proste, że te owady mogą długo wytrzymać bez jedzenia i znoszą trudne warunki.

Jak zwalczać pluskwy

Pluskwa domowa jest owadem trudnym do zwalczania. Najlepiej zwalczanie zlecić specjalistycznej firmie. Zwykle samodzielna próba pozbycia się tych pasożytów jest nieudana. Znikają one na krótko, by po kilku tygodniach pojawić się w jeszcze większej ilości.

Do domowych środków, którymi można zwalczać pluskwę, należy m.in. parowanie. Temperatura pary musi mieć co najmniej 60 stopni, bo dopiero w tak wysokiej te owady giną. Zwykle do parowania trzeba rozkręcić tapicerowane meble, żeby gorąca para mogła wszędzie dotrzeć.

Niektórzy polecają liście orzecha czy rozsypywanie ziemi okrzemkowej. Można też próbować zastosować środki chemiczne dostępne w sklepach. Jednak te środki najczęściej zawodzą.

Dodaj komentarz