Podmioty zagraniczne

Kolejną grupą podatkową, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest podmioty zagraniczne. Chodzi tutaj o firmy i przedsiębiorstwa, które np. dokonują na terenie Polski jakiejś sprzedaży czy świadczą jakiejkolwiek płatnej usługi, czynności w naszym kraju. Wychodzi zatem na to, że nawet firmy zagraniczne zmuszone są do stosowania się naszym prawom. Jedynym warunkiem stania się zobowiązanym do rozliczania się z faktury VAT jest to, aby wszystkie osoby wykonywały danych sprzedaży czy usług osobiście lub za pośrednictwem osób na podstawie umowy.

Oznacza to, że jeśli któryś z powyższych warunków zostaje spełniony, to nawet jeśli jesteś Francuzem czy Niemcem i mieszkasz poza granicami państwa polskiego, zobowiązany jesteś do rozliczenia się z polskim Urzędem Skarbowym. Nieco niejasna staje się sprawa importu usług, który nie ulega opodatkowaniu. Zwolennicy tej decyzji motywują to w sposób następujący: niektóre usługi wykonywane na terenie Polski nie wymagają korzystania z pracy pełnomocników, pracowników lub nie są wykonywane przez specjalne urządzenia, maszyny. Wiadomo także, że prawo celne nie do końca precyzuje pojęcie prawa importu usług. Aby uregulować problemy prawne z wymienionymi wyżej przypadkami stworzono grupę podatników VAT określaną jako usługobiorców. Oznacza to, że jeśli jako Polacy decydujemy się na korzystanie z usług firm zagranicznych również zmuszone są do płacenia podatków. Ostatnią grupą są osoby czy podmioty dokonujące eksportu, które jednak przy prowadzeniu ewidencji mogą płacić podatek w wysokości 0 %.

Jedno przemyślenie nt. „Podmioty zagraniczne

  1. Organizacja imprez firmowych

    Myślę, że podatek VAT powinien być jakoś uproszczony. Nie mam czasu czytać setek artykułów na temat VAT. Po prostu chciałbym skupić się na pracy, a nie zastanawiać się czy po imporcie z jakiegoś kraju muszę zapłacić dodatkowo VAT czy nie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *