Rejestracja podatników VAT cz.2

Jak już wcześniej ustaliliśmy, obowiązej rejestracji dotyczy wszystkich podmiotów, jeśli są podatnikami VAT na podstawie wyznaczonych przez polski Urząd Skarbowy praw. Gdy się rejestrujemy w Urzędzie Skarbowym, nadawany jest nam numer identyfikacyjny dla celów VAT, zostaniemy w przyszłości wpisani do Krajowego Rejestru Podatników. Program do faktur ma na celu pomóc nam rozliczyć się, jeśli jesteśmy zarejestrowani z Urzędu, jednak jest dla nas także szczególnie potrzebny ze względu na bezpośrednie i pośrednie zwroty podatkowe.

Oznacza to, że jeśli program do faktur obliczył, iż zwrot podatku wynosi dla nas około czterystu złotych, to z pewnością znacznie łatwiej zwróci się tą kwotę i szybciej, jeśli będziemy się uczciwie i terminowo rozliczać z Urzędem. Bardzo ważny jest także numer identyfikacyjny, który powinien pozostać jawny dla faktur i papierów dotyczących rozliczeń. Wiadomo, że program do faktur, przy każdym wydruku powinien posiadać ten numer, dzięki czemu będziemy także w stanie zweryfikować czy jest to uczciwa firma, czy też przedsiębiorstwo krzak. Obecnie, w internecie, dzięki specjalnym stronom możemy sprawdzić, czy numer identyfikacyjny NIP jest prawdziwy, czy nie mamy do czynienia z oszustwem. Wiadomo jednak, że jeśli zmieniają się jakieś dane osobowe, które zgłaszaliśmy przy okazji ubiegania się o numer idenyfikacyjny, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym najbliższy Urząd Skarbowy, w którym się rozliczamy. Warto także wziąć pod uwagę przypadki, kiedy numer identyfikacyjny podmiotu pozostaje unieważniony przez Urząd Skarbowy.

Jedno przemyślenie nt. „Rejestracja podatników VAT cz.2

  1. Egzorcysta.info

    Fajne uzupełnienie pierwszego artykułu o rejestracji podatników VAT. Każdy powinien znać te zasady. Jednak czasem niektórzy nawet nie wiedzą co to jest NIP lub REGON firmy. Taka edukacja w Polsce...

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *