Remonty ciągników oraz innych machin rolnych

Oryginalne podzespoły do maszyn agrarnych vs wymienniki

Szukając podzespołów zamiennych do wskazanego pojazdu szczegółem istotnym jest jego marka. Wszystko jedno, czy będzie to motor, samochód osobowy czy również potężna ciężarówka czy też kombajn zbożowy – punktem wyjścia jest cała konstrukcja, opatentowana i znana na rynku pod handlową nazwą. Jednakowo, kiedy zachodzi potrzeba kupna części ciągników rolniczych rozmaitych marek, wypatruje się takich, jakie konstruktor wymyślił i dostosował do tego właśnie modelu. Jest w owym czasie, jeżeli nie gwarancja, to przynajmniej większa pewność, iż po wymianie uszkodzonego elementu na bliźniaczy, naprawa pozwoli na korzystanie z ciągnika przez dłuższy czas, czyli najzwyczajniej w świecie będzie skuteczna.

Właśnie dlatego także niektóre warsztaty naprawcze, a już z pewnością firmowe serwisy odmawiają instalowania części innego producenta niż tej konkretnej machiny lub ewentualnie przynajmniej odmawiają udzielenia gwarancji na naprawę, jeśli polegała ona na wymianie podzespołów uszkodzonej na jej odpowiednik, jakkolwiek nie kreatywny. Wysoki koszt stylowych części i podzespołów wytwarza powstawanie rynku podróbek. W znacznej większości wypadków przeważająca część kosztów naprawy jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego wynika z konieczności wymiany uszkodzonego elementu na nowy.

Robocizna stanowi na ogół niewielki procent wyceny naprawy. Im o wiele bardziej trudne i specjalistyczne urządzenie, tym więcej kosztuje jego naprawa. Ciągniki rolnicze, podobnie jak inne wehikuły mechaniczne, wyposażane są w coraz to innowacyjne akcesoria, a funkcje zasadnicze podnoszone na wyższy poziom.

Firmy produkujące ciągniki konkurują między sobą również gwarancją bezawaryjności własnego produktu. Kiedy jednak awaria taka nastąpi, niekiedy z winy użytkownika, koszt naprawy jest rozległy, przede wszystkim ze względu na drogie części. Atestowane, firmowe części ciągników rolniczych mają nieraz tak ustawione i wyśrubowane parametry, że nie istnieje możliwość zastąpienia ich tańszym wymiennikiem – w następstwie tego wypróbuj złącza strażackie. Dotyczy to modeli najnowszych, wspomaganych elektroniką. Dobra kwestią takiej sytuacji jest to, iż naprawa z użyciem firmowych części może posiadać gwarancję, jednakowo jak żywotność samych części.

Dodaj komentarz