Rentowne kierunki studiowania

W dzisiejszych czasach niemal każdy, kto zdaje maturę, decyduje się na dalsze kształcenie. Tak faktycznie młodych ludzi zmusza do tego sytuacja polskiego szkolnictwa i sytuacja na rynku pracy. Po liceum ogólnokształcącym, czy nawet po liceum profilowanym nie ma się jakkolwiek zawodu. A to oznacza, że wypada go zdobyć w trakcie dalszej nauki. Fakt ten łączy się jednak z tym, że wypada podjąć decyzję odnośnie kierunku, jaki będzie się studiować.

Wbrew pozorom podjęcie jej jest dla młodych ludzi znaczącym wyzwaniem. Tylko nieliczni absolwenci szkół średnich zdają sobie sprawę z tego, co pragnęliby w życiu robić. Inni w szeregu przypadków decyzję o aplikowaniu właśnie na taki a nie inny kierunek studiów podejmują wybitnie spontanicznie. I w głównej mierze kierują się tutaj nie swoją pasją, lecz wszelkimi rankingami, zapowiedziami socjologów oraz artykułami prasowymi, które opisują najbardziej przyszłościowe kierunki studiów. Nie ulega wątpliwości przecież, że decyzja dotycząca wyboru słusznego kierunku studiów to decyzja niemal na całe życie. I chociaż w obecnych czasach bardzo łatwo jest się przebranżowić lub najzwyczajniej w świecie rozpocząć studia na innym kierunku czy specjalności, podjęcie złej decyzji ma okazję skutkować stratą kilku lat. Zostaje w takim razie zapytanie, który kierunek studiów najporządniej wybrać?

Wedle profesjonalistów obecnie najbardziej zyskowne kierunki studiów to te połączone z informatyką, robotyką oraz automatyką. W dobie postępującej wciąż technicyzacji oraz automatyzacji nieomalże wszystkich dziedzin życia prawdziwi fachowcy, znający się na budowie zagmatwanych maszyn i osoby potrafiący takie machiny konstruować z pewnością będą w cenie. Humaniści są w stanie z kolei postawić na studiowanie filologii obcych. Najbardziej opłacać się będzie jednak zgłębianie tajników jakiegoś mało popularnego języka, jak chiński czy turecki. Jego znajomość może być przydatna w czasach postępującej bezustannie globalizacji. Pracę po studiach na pewno znajda również ekonomiści. Jednakże muszą być w samej rzeczy dobrzy w tym, co robią, bowiem absolwentów ekonomii oraz kierunków pokrewnych jest już wielu.

Dodaj komentarz