Uważaj na środki masowego przekazu – wybieraj wypróbowane źródła informacji

Kiedy statystyczny człowiek myślimy o sztuce przeważnie ma na myśl coś bardzo błyskotliwego, niezmiernie głębokiego i niezwykle niespotykanego, coś co ma szczególną wartość.

Naturalnie, oryginalna sztuka powinna wzbogacić osobowość każdego człowieka, a nie ogłupiać. Czy kiedy tak właściwie mówimy o „massmediach” przychodzą nam na myśl takie właśnie takie pozytywne przemyślenia? Chyba właściwie nie. I słusznie, albowiem tuzinkowe massmedia mają z autentyczną sztuka niedużo wspólnego. Choć, oczywiście mają oraz własne pozytywne aspekty, swoje walory. Massmedia dostarczają ludziom wiadomości w sposób skondensowany, prędki oraz jasny. Dzięki takim informacjom mamy ogólny rys na tematy tego co się dzieje dookoła nas. To właśnie dzięki temu kształtujemy własne poglądy, spostrzegamy świat naokoło nas. Mimo to nie bez powodu mówi się, że media to czwarta władza. I prawdziwością jest, iż środki masowego przekazu mają obfity wpływ na władzę nad nami. Nie każdy z nas umie selekcjonować informacje, niektórzy bezkrytycznie odbierają wydarzenia jakie mają miejsce dookoła nas.

Czasami musimy bardziej krytycznie podejść do wiadomości, jakie serwują nam współczesne media. Nie zawsze każda informacja jest rzetelna o zgodna z prawdą. Nowoczesna telewizja ma za zadanie nie tylko informować widza, lecz dostarczyć mu przed wszystkim relaksu i rozrywki – wypróbuj ważne informacje. Współcześni odbiorcy są coraz mniej wymagający, a to być może za sprawą właśnie mediów, które dosyć nieraz zwyczajnie ogłupiają. Przestajemy chodzić do kina, do teatru, nie czytamy książek a jedynie polegamy na wygodnej papce podanej nam przez współczesne środki masowego przekazu. Dlatego z czasami zadowalają nas słabe seriale, marne audycje a coraz bardziej wzruszamy się reklamami. Nie mamy również na tyle czasu, żeby racjonalnie oraz starannie selekcjonować podane nam wiadomości. To co usłyszymy w radiu czy telewizji bierzemy za fakt i bezkrytycznie zawierzamy wszystko mediom. A media jakkolwiek nie zawsze podają właściwe wiadomości, na poziomie.

Współczesny odbiorca bardziej koncentruje się na najnowszych technologiach. Niekoniecznie na formie przekazu, czy dana informacja jest porządnej jakości czy wnosi coś szczególnego. Żyjemy szybko, stąd też formy przekazów medialnych są dostosowane do naszego pędzącego życia. Mimo to kiedy mamy chwile czasu ,warto obcować ze sztuką wyższą, która uczy nas wrażliwości na otaczający nas świat.

Dodaj komentarz