W jaki sposób przygotować formalności do pochówki?

Niestety śmierć na nas nie zaczeka – w wielu przypadkach odejście bliźniej osoby nadchodzi w bynajmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście są profesjonaliści, którzy pomogą, nawet wówczas, gdy zgon nastąpił poza granicami kraju czy też w innych niepospolitych miejscach. Ten kłopot, to przewóz zwłok do kraju. Prawdopodobnie większość ludzi odjeżdżających na ferie gdziekolwiek w świat, nie sprawdza, czy ich zabezpieczenie obejmuje transport zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A jakkolwiek Ci, którzy w rozmaitych zagranicznych wypadkach losowych ukończyli swoje życie, także nie przypuszczali, iż już nie wrócą do swoich bliskich. Jakkolwiek wyjazd był wyłącznie na parę dni… Inaczej polisa na tę boleściwą okoliczność ma być wyraźnie wymagana od wszystkich zleceniodawców wyjazdów, czy też biur podróży. Tutaj cmentarz skrórzewo wszystkie formalności załatwi, pomoże, jednakowoż współczucie dla znajomych nie ma nic wspólnego z regułami ekonomii – za wykonaną usługę trzeba zapłacić. O ile koszt transportu zwłok pojazdem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy ma prawo być dla bliskim kosztem nie do udźwignięcia.

Warto o tym pamiętać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno oraz czytelnie określa nasze powinności przed cudzoziemskimi podróżami oraz w ich trakcie – należy posiadać ważny paszport, lub ewentualnie dowód osobisty, w zależności od kraju, do którego się wybieramy, w wypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która uprawnia do podstawowego leczenia i wykupić w odpowiedzialnym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków i sumptów leczenia. Tutaj, z naciskiem na prawdopodobne sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, ale związane jest to z rozległymi kosztami. Ma prawo się okazać, iż transport zwłok na cmentarz, najzwyczajniej w świecie zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, gwarantuje możliwość bazowego leczenia w krajach unijnych, jednakowoż nie jest podstawą do transportu ciężko chorych lub transportu zwłok do kraju. Pamiętajmy, iż przewóz zwłok jest wybitnie kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym zakresie, sami niczego nie poczynimy. Ma okazję się zdarzyć przykra sytuacja, iż z powodu braku środków, familia przymuszona będzie do pozostawienia bliźniej osoby w kraju, w jakim ona zmarła.

Dodaj komentarz