W jaki sposób wychować konia? Rozmaite sposoby szkolenia

Miłośnicy i znawcy koni twierdzą, że zwierzęta ujeżdżane oraz układane przez damy zachowują się zupełnie inaczej aniżeli konie poddawane treningowi przez trenera-faceta. Kobiety, pomimo stosowania w sztuce ujeżdżania koni przetestowanych oraz powszechnie stosowanych metod wprowadzają elementy reprezentatywne dla tej oczywiście płci. To znaczy, celowo lub intuicyjnie, z zapałem odwołują się do negocjacji oraz perswazji. Przytulając, gładząc i pieszcząc konie, starają się z nimi znacznie bardziej zaprzyjaźnić aniżeli sobie je podporządkować. Zwierzęta ulegają tym metodom niesłychanie z rozkoszą oraz z pozytywnym skutkiem.

W szeregu przypadków koń oporny w czasie „suchego” treningu, rozpoczyna wypełniać polecenia trenerki, która do nich go raczej namówiła aniżeli zmusiła. Faceci preferują surowość oraz konsekwencję. Nie rozmawiają z końmi, nie negocjują oraz nie rozpieszczają. Wymagają od swoich podopiecznych bezwzględnego posługi, nie przejmując się celowo ich odpowiednim czy złym humorem. Skutek takiego podejścia do treningu jest taki, że od wytrwałego zwierzęcia wykonania pewnych instrukcji trener nie jest w stanie wyegzekwować, co weryfikuje terapia przeciwbólowa koni. Z drugiej jednak kwestii, konie, od których wymagane jest bezwarunkowe posłuszeństwo, mają poczucie bezpieczeństwa, są spokojniejsze i o wiele bardziej zrównoważone. Konie, z którymi się negocjuje mają skłonności do histerii, bywają znacznie bardziej płochliwe oraz kapryśne. Zdecydowanie właściwe warunki bytowania oraz spokojne życie mają zapewnione konie pielęgnowane w stadach ogierów.

Zgromadzone w jednym położeniu ogiery jednej rasy utrzymywane są głównie jako reproduktorzy. Ich obowiązkiem jest, w czasie i miejscu wskazanym przez hodowcę, dostarczyć najlepszej jakości materiału genetycznego. Konie te wystawiane są także na aukcjach, również międzynarodowych oraz wyprzedawane przez właściciela stada oferentowi, który wylicytuje najwyższą cenę. Rasowe ogiery otoczone są bardzo pieczołowitą opieką. Otrzymują perfekcyjną paszę, mają czyste, zadbane, można ogłosić, reprezentacyjne stajnie. Najlepsi reproduktorzy muszą zawsze dobrze wyglądać i być w doskonałej formie. Masztalerze regularnie czyszczą i szczotkują ich sierść, śliczne grzywy oraz ogony. Aby utrzymać konia w dobrej formie, należy dostarczyć mu odpowiednia porcję ruchu, zdrowy koń musu biegać.

Dodaj komentarz