Zużywanie maszyn agrarnych – kiedy tak właściwie wymieniać części?

System gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie oraz małe, o niezbyt wielkich dochodach. W gospodarstwach tego rodzaju jakakolwiek inwestycja w sprzęt oraz maszyny do produkcji rolnej stanowi poważny problem.

Skutkiem tego również nabywane są w szeregu przypadków maszyny używane, z drugiej lub ewentualnie nawet trzeciej ręki, wymagające stałej konserwacji i częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części traktorów agrarnych oraz innych maszyn w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji muszą być zastępowane efektywnymi, jakie odszukasz na witrynie części do sieczkarni. Nie zawsze jest nieodzowność zamontowania fabrycznie nowego zamiennika, zazwyczaj wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną.

Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność podzespołów zamiennych oraz szansę ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia wypada rozumieć nie tylko realną dostępność potrzebnego towaru, jednakowoż i jego cenę będąca na takim poziomie, żeby nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa. Moment uszkodzenia machiny jest raczej nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w największym stopniu usilnych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach.

Wobec tego w momencie awarii oprzyrządowania, nadzwyczaj trudno jest o sąsiedzką pożyczkę maszyny, bo wszystkie są niezbędne jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem byłby portal na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy tak właściwie upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny i tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najważniejsza jednakże sprawą jest by części do ciągników rolniczych i wszystkich z reguły używanych machin wolno było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, by punkty firmowe z oryginalnymi gustownymi częściami do ciągników były w każdej wsi bądź też chociażby gminie. Jednakże istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak w największym stopniu realne. Części muszą być sprawdzane i analizowane przed sprzedażą.

Dodaj komentarz